Wojewódzkie eliminacje XL Ogólnopolskich Zawodów Sportowo - Obronnych

„Sprawni jak żołnierze”

po raz kolejny

w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim.

Zakończone uroczyście wyłonieniem reprezentantów naszego województwa w finale ogólnopolskim Zawody Sportowo – Obronne „Sprawni jak żołnierze” odbyły się po raz czterdziesty.

Nie jest więc zaskoczeniem, że cieszą się one dużym zainteresowaniem młodzieży ze szkół ponadgimnazjalych i że mają już swoją „markę” wśród konkursów organizowanych przez Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Tegoroczna edycja Zawodów po raz kolejny odbyła się w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim. Ulokowanie tego przedsięwzięcia właśnie tutaj nie jest przypadkowe – szkoła dysponuje odpowiednim zapleczem sportowym, a ponadto jest usytuowana w malowniczej okolicy Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego. Jeśli do tego dodamy wieloletnie doświadczenie organizatora wykonawczego i szczególnie przyjazną atmosferę, panującą w placówce - kilkunastoletnia współpraca w zakresie organizacji tych zawodów wydaje się już oczywista.

Sportowo – obronne rozgrywki, nadzorowane przez koordynatora Zawodów, starszego wizytatora Jerzego Surmę, rozpoczęły się 25 maja 2017 roku biegiem na orientację po Lasach Parczewskich. W trakcie walki o miejsce w ogólnopolskim finale zawodnicy zmagali się także
z testem sprawnościowym, rzutem granatem, strzelaniem kulowym, prezentowali umiejętności

w zakresie podtrzymywania życia i pierwszej pomocy przedmedycznej.

26 maja 2017 roku wyłoniono najlepszych z najlepszych w województwie: w kategorii dziewcząt - drużyna z Zespółu Szkół Nr 3 w Puławach, a w kategorii chłopców zawodnicy
z Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim..

Dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów: Kuratorium Oświaty w Lublinie,

Biuro Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego wręczyli Jerzy Surma, płk. Zbigniew Tarka,a także gospodarz zawodów, dyrektor Zespołu Szkół
w Ostrowie Lubelskim Krzysztof Wąsala .

W słowach skierowanych do młodzieży i opiekunów zarówno st. wizytator J. Surma, jak i płk.
Z. Tarka podkreślili fakt, że wśród uczestników tak naprawdę nie ma przegranych, ponieważ każdy zespół podjął wysiłek na miarę swoich marzeń ,ale i możliwości.

Teraz zwycięzcy będą się przygotowywać do finału, a ci, którym marzenie o finale się nie spełniło, mają szansę zrealizować je już za rok w naszych obiektach, bo zawody „Sprawni jak żołnierze” stały się tradycją w Zespole Szkół.

Za rok może być nieco trudniej, gdyż obecnie trwa nabór do klasy mundurowej
w Liceum Ogólnokształcącym , a mając takie warunki i profesjonalne wsparcie nauczycieli uczniowie Zespołu Szkół mogą stanowić znaczącą konkurencję w rozgrywkach o finał 2018:).