A A A

   Śląskie przysłowie głosi: „Barbara święta o górnikach pamięta”. 4 grudnia obchodzimy Barbórkę, czyli święto górników – jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w Polsce. Sama tradycja świętowania tego dnia jest ciekawa i bardzo widowiskowa.


   Obchody Barbórki rozpoczynają się zawsze przemarszem orkiestry górniczej przy domach dyrekcji oraz przez dzielnice miasta zamieszkane przez górników. Następnie odbywa się poranna, bardzo uroczysta mszą święta, która organizowana jest w kościele lub w cechowni (częśc kopalni, gdzie górnicy zbierają się oraz wykonują czynności służbowe przed zjazdem w dół lub po powrocie na powierzchnię). 
   Święto Górnika było czasem, w którym odbywały się oficjalne przyjęcia nowych adeptów sztuki górniczej tzw. „skok przez skórę” (skórzany fartuch był niegdyś obowiązkowym elementem roboczego ubrania górników). Starzy górnicy trzymali w rękach rozłożoną poziomo skórę i jeśli Lis - Major (doświadczony górnik, cieszący się powszechnym szacunkiem i uznaniem) uznawał, że młody jest gotowy, by zostać górnikiem, kazał mu wstąpić na podniesienie, a stamtąd, po wypowiedzeniu słowa „Ślubuję” – „skoczyć w imię Boże”, oczywiście przez skórę.
   Pandemia i związane z nią obostrzenia, nie pozwalają nam obejrzeć na żywo Akademii Barbórkowej. Zapraszamy do obejrzenia retransmisji uroczystości z 2019 roku.