A A A

Uczucie to jest bardzo dobrze znane kibicom sportowym, kiedy nasz mistrz nagle znajduje się poza podium. Czwarte miejsce. Ileż to razy oglądaliśmy skoki narodowego orła Adama, czy dopingowaliśmy „złotej” Justynie. Radość i rozczarowanie… Takich emocji doświadczyli niedawno uczniowie klasy maturalnej z Technikum Zawodowego Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim Damian Demczuk i Mariusz Orłowski. Zajęli bowiem właśnie czwartą lokatę w I Olimpiadzie Wiedzy Górniczej o Złotą Lampkę, która odbyła się 14 kwietnia w Bieruniu na Śląsku. Zanim nasi uczniowie znaleźli się w olimpiadzie na szczeblu centralnym, z sukcesem przeszli dwa etapy eliminacji. Zakwalifikowali się jako jedyna drużyna z Lubelszczyzny – uczniowie z Łęcznej odpadli po zmaganiach drugiego etapu.

 Złota Lampka 2011  Złota Lampka 2011  Złota Lampka 2011 Regulamin ko nkursu przewidywał serie pytań, na które zawodnicy odpowiadali przed komisją złożoną z ekspertów z dziedziny górnictwa. Jurorom przewodniczył dziekan z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Mariusz i Damian koncertowo odpowiadając na kolejne pytania jury mieli szansę na zakwalifikowanie się do trójki zwycięzców. Po pierwszym etapie okazało się, że mają jednakową liczbę punktów z inną drużyną, zatem o przejściu do ścisłej czołówki zadecyduje dogrywka. Chłopcy twierdzą, że „zjadła ich trema”. W efekcie, jednego punktu zabrakło do znalezienia się w gronie laureatów. Miejsca finałowe zajęli kolejno: drużyna z Zespołu Szkół w Rybniku, ZS w Jastrzębiu i ZS w Katowicach. Wszyscy finaliści wrócili z olimpiady z dyplomami i nagrodami. Najlepsi pojadą na wycieczkę do Strassburga. Inne cenne nagrody to zestawy stereo i aparaty cyfrowe, książki, pomoce naukowe.

Damian i Mariusz już jako laureaci drugiego etapu konkursu zdobyli nagrody bardzo cenne – indeksy na Politechnikę Śląską w Gliwicach. Ich rozległa wiedza i zainteresowanie górnictwem z pewnością pozwoli im z powodzeniem studiować na tej uczelni, a w przyszłości znaleźć dobrą pracę. Zanim to jednak nastąpi, czekają ich zmagania na egzaminie maturalnym i praktyczna część egzaminu zawodowego. Część teoretyczną poprzez udział w konkursie mają już za sobą. Gratulujemy olimpijczykom, wyrażając nadzieję, że ich koledzy z klasy IVT, podobnie jak ubiegłoroczni absolwenci, odniosą sukcesy na egzaminie z przygotowania zawodowego. Wyrazy podziękowania należą się również nauczycielom przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół, którzy pomogli uczniom w osiągnięciu poziomu wiedzy ocenianego na szczeblu ogólnopolskim.