A A A

Piosenką "Nadzieja" rozbrzmiewającą w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim powitała zebranych na sali gości Natalia Włosek, uczennica szóstej szkoły podstawowej. We wtorkowe południe 22 marca w naszej szkole uroczyście otwarto niezwykłą ekspozycję. Przywędrowała bowiem do naszego miasta replika słynnego obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Dzieło przestawia sceny bitewne spod Grunwaldu " wymalowane" kolorową muliną, haftem krzyżykowym. Replika zachowuje wszystkie detale oryginału, łącznie z jego naturalną wielkością. Wśród ponad trzydziestu twórców, którzy przyczynili się do wspaniałego dzieła, są również mieszkańcy Kaznowa - Monika i Sławomir Dereccy. To m.in. dzięki ich staraniom mieszkańcy Ostrowa i okolic mieli okazję podziwiać wystawę. Na uroczystości otwarcia, zorganizowanej przez Urząd Miejski i Zespół Szkół, gościli przedstawiciele władz, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi i dyrektorzy firm i instytucji z Ostrowa i powiatu. Odsłonięcie obrazu nie było sprawa prostą, ze względu na jego pokaźne rozmiary (40m kw), twórcom pomagali starosta Fryderyk Puła, burmistrz Ryszard Smerdel i dyrektor Krzysztof Wąsala oraz zaproszeni radni. Gdy oczom widzów ukazał się już obraz w pełnej krasie, Sławomir Derecki podzielił się informacjami i ciekawostkami na temat powstawania repliki.

Bitwa pod Grunwaldem - odsłonięcie obrazu  Bitwa pod Grunwaldem - odsłonięcie obrazu  Bitwa pod Grunwaldem - odsłonięcie obrazu

 

Dowiedzieliśmy się, że obraz powstawał przez dwa lata, zużyto nań 150 kilometrów nici w 220 barwach. Replika została skomponowana z czterdziestu części, które haftowano oddzielnie. Twórcy pochodzą z różnych części Polski. Odsłonięciu obrazu towarzyszyła prezentacja multimedialna, która przypomniała historyczne realia wojny z Zakonem Krzyżackim, przyczyny i skutki konfliktu. Po zaprezentowaniu faktów historycznych licealiści z klasy wojskowej odnieśli się do samego obrazu, oraz scen i postaci na nim przedstawionych. Pod okiem nauczycieli historii z ZS Anety Frelich i Joanny Żołnierczuk-Smerdel prezentację przygotowali Przemek Jesionek i Bartosz Lahutta z kl. IL. W trakcie uroczystości rozstrzygnięto również konkurs plastyczny o tematyce historycznej, w którym brały udział dzieci i młodzież ze szkół naszej gminy. Dyrektor Centrum Kultury Iwona Drozd podziękowała uczestnikom i wręczyła nagrody laureatom. Wystawa prac dodała stała się częścią ekspozycji. Również uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej wyeksponowali swoje wyroby - przedmioty sztuki użytkowej, obrazy, ceramikę. Było co podziwiać. W trakcie uroczystości zadbano też o oprawę muzyczną. Oprócz wspomnianej szóstoklasistki, w utworze "Pieśń kronika" usłyszeliśmy Natalię Wąsalę , a także zespół muzyczny z gimnazjum w interpretacji wiersza Zbigniewa Herbrerta "Siódmy anioł". Uroczystość zakończyła się występem szkolnej grupy teatralno-kabaretowej "Lustro" pod kierunkiem Marzeny Walęciuk. Uczniowie z ZS zaprezentowali satyryczny program, w którym historię potraktowali z przymrużeniem oka. Po uroczystości goście mieli okazję spróbować egzotycznych potraw przygotowanych przez młodzież z ZS uczestniczącą w projekcie "Kuchnie świata". Ekspozycja obrazu została oczywiście udostępniona szerszej publiczności, przez naszą szkołę przewinęło się wielu zwiedzających w grupach zorganizowanych i indywidualnie. W naszym miasteczku było to ważne wydarzenie nie tylko o charakterze poznawczym i estetycznym, ale również przypominające, że nie ma przyszłości bez przeszłości.