Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, które co roku obchodzone jest 1 marca w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To data wybrana nie przypadkowo - 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"
- Łukaszu Cieplickim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarewiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu, Józefie Rzepce.
Żołnierzami Wyklętymi nazwano osoby, które po wojnie prowadziły konspiracyjną walkę z narzuconą przez Stalina władzą komunistyczną w Polsce. W czasie II wojny światowej byli bohaterami walk z hitlerowskim okupantem. Po wojnie nie zgodzili się na podporządkowanie Polski Związkowi Sowieckiemu i wiedząc, że są narażeni na aresztowania i tortury ze strony komunistów.
W naszej szkole została udostępniona wystawa " Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1963"- zapraszamy do jej obejrzenia. Przeprowadzane są też lekcje historii poświęcone tej tematyce.
żródło:grafika IPN A.F.