1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"
W ZESPOLE SZKÓŁ W OSTROWIE LUBELSKIM
" W pokoju synowie grzebią swoich ojców, a na wojnie – ojcowie synów"
Ryszard Kapuściński
Uczciliśmy pamięć tysięcy ofiar przypominając młodzieży i nauczycielom w spektaklu pt. "Pseudonim Anoda " ( w reż. Mariusza Malca) postać porucznika Jana Rodowicza, żołnierza Batalionu "Zośka". Główny bohater brał udział w słynnych akcjach: między innymi pod Arsenałem, uwolnienia 49 więźniów z obozu koncentracyjnego na Majdanku, pod Jaktorowem, pod Milanówkiem; zajęcia magazynów fabryki chemicznej na Pradze; w licznych akcjach sabotażu i dywersji przeciwko policji granatowej i oddziałom hitlerowskim. Podczas powstania warszawskiego został kilkakrotnie ciężko ranny i ewakuowany pontonem przez Wisłę na Pragę.
Po zakończeniu II wojny światowej Jan Rodowicz zajął się byłymi żołnierzami Batalionu "Zośka", ekshumacjami i pogrzebami na Cmentarzu Powązkowskim poległych towarzyszy broni. Wraz z kolegami aktywnie pracował przy tworzeniu list ewidencji poległych i zaginionych żołnierzy Batalionu "Zośka". Był też inicjatorem utworzenia "Archiwum Batalionu Zośka", zachęcał kolegów do poszukiwania i zabezpieczania materiałów historycznych dotyczących oddziału oraz pisania wspomnień.
W Wigilię 1948 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy MBP . Podczas brutalnego śledztwa na w siedzibie MBP przy ulicy Koszykowej zmarł 7 stycznia 1949 r. Prawdopodobnie został wyrzucony przez okno budynku. Jego ciało zostało w tajemnicy anonimowo pochowane na Cmentarzu Powązkowskim. Rodzinę o jego śmierci powiadomiono dopiero 1 marca. Po kilku tygodniach rodzina powiadomiona przez grabarza o miejscu pochówku przeniosła szczątki do rodzinnego grobowca.
Zachęcamy również młodzież naszej szkoły do oglądania wystawy przybliżającej postaci innych bohaterów reżimu komunistycznego w Polsce w latach 1944-1956.
A.F