POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z KOPALNIĄ „BOGDANKA”

Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim jest szkołą, której mury od 1975 roku opuściło już kilka pokoleń górników.Coraz częściej zdarza się, że absolwenci ,  będący pracownikami L.W. „Bogdanka”, przyjeżdżają tu ze swoimi synami, by złożyć dokumenty do Technikum Zawodowego, kształcącego w zawodzie technik  górnictwa podziemnego lub do Zasadniczej Szkoły Zawodowej , przygotowującej do pracy w zawodzie :górnik eksploatacji podziemnej .

Można więc z pełną odpowiedzialnością mówić o tradycji górniczej w naszej szkole oraz o tym, że współpraca z Kopalnią „Bogdanka” jest tej tradycji trwałym elementem.

23 czerwca w siedzibie spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” doszło do oficjalnego podpisania porozumienia pomiędzy wspomnianą spółką a Zespołem Szkół w Ostrowie Lubelskim. Porozumienie, w obecności przedstawicieli Kopalni , Szkoły oraz Starostwa Powiatowego w Lubartowie podpisali: Prezes Zarządu spółki mgr inż. Zbigniew Stopa i Dyrektor Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim mgr inż. Krzysztof Wąsala.

Dokument stanowi o współpracy pomiędzy Szkołą a Kopalnią, w efekcie której nieustannie podnoszona będzie jakość kształcenia zawodowego w zawodach górniczych, mechanicznych i elektrycznych.

Istotnym punktem porozumienia jest zapis dotyczący kontynuacji współpracy w ramach praktyk zawodowych oraz organizacji wycieczek edukacyjnych do Kopalni „Bogdanka”. Zdobywane w ten  sposób doświadczenie stanowi uzupełnienie wiedzy teoretycznej i praktycznej, zdobywanej w wyrobisku ćwiczebnym (tzw. „sztolni”), jakim dysponuje szkoła. Ponadto, w ramach partnerskiej współpracy , uczniowie Zespołu Szkół będą mieli możliwość uczestniczenia  w wykładach otwartych wygłaszanych przez przedstawicieli Spółki. Dzięki tego typu zajęciom, już na etapie szkoły ponadgimnazjalnej, rozpoczną poszerzanie fachowej, ukierunkowanej w danej dziedzinie wiedzy. Spółka zobowiązała się również do doposażenia szkoły w potrzebne materiały szkoleniowe i pomoce dydaktyczne tak, by podnosić jakość kształcenia zawodowego a uczniom stworzyć możliwie najlepsze warunki nauki i  rozwoju.

Celem wszystkich tych działań jest podnoszenie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim a przez to podniesienie poziomu  kompetencji przyszłych pracowników kopalni „Bogdanka”.