Zespół Szkół – jedyna szkoła średnia w gminie Ostrów Lubelski – w dniu 27 marca szeroko otworzyła swe podwoje przed przyszłymi uczniami i uczennicami.

Szkołę odwiedzała młodzież klasy ósmej i trzeciej gimnazjum. Przyszły rok szkolny będzie wyjątkowy, gdyż naukę w szkole podejmą dwa roczniki, które uczyć się będą według różnych podstaw programowych.  Dyrektor ZS Krzysztof Wąsala obiecuje, że dla wszystkich chętnych znajdzie się tu miejsce. Co ma do zaoferowania szkoła w roku szkolnym 2019/2020?

• Klasę liceum ogólnokształcącego o profilu administracyjno-ekonomicznym z rozszerzonym programem informatyki i wiedzy o społeczeństwie,
  • Klasy technikum zawodowego kształcące w zawodach technik górnictwa podziemnego, technik przeróbki kopalin stałych, technik mechanik, technik handlowiec, technik informatyk,
  • Klasy branżowej szkoły I stopnia pozwalające zdobyć kwalifikacje w zawodach: górnik eksploatacji podziemnej, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik i operator maszyn i pojazdów rolniczych, elektryk, sprzedawca.

Młodzież odwiedzająca szkołę wydawała się zainteresowana ofertą programową szkoły. Dużą część zwiedzających stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim, którzy przybyli w dwu zorganizowanych grupach wraz z nauczycielami (gimnazjaliści i uczniowie klasy ósmej). Nie brakowało też kandydatów z innych okolicznych szkół, którzy przybyli sami lub z rodzicami, aby zapytać o szkolną ofertę i przekonać się naocznie o warunkach pracy szkoły.

W progu szkoły kandydatów witali nauczyciele ZS wraz z uczniami, którzy chętnie odpowiadali na pytania, rozdawali ulotki informacyjne, pokazywali szkołę gościom. Zwiedzający zobaczyli sale lekcyjne, biblioteką szkolną, wielu zainteresowały warsztaty szkolne i górnicze wyrobisko ćwiczebne, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne i egzaminy dla uczniów technikum i szkoły zawodowej. Na miłośników zajęć sportowych czekała piękna szkolna hala, w której nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali turniej piłki nożnej. Goście mogli pograć, pokibicować, skorzystać z siłowni czy obejrzeć  szkolne „spa”.

Dużym atutem tej szkoły jest fakt, że placówka dysponuje wygodnymi pokojami w internacie i całodziennym wyżywieniem, zatem rodzice  uczniów z odległych miejscowości mogą być spokojni o warunki bytowe swoich pociech.

Dwie sale gimnastyczne, sportowa strzelnica, siłownia, sale komputerowe, młodzieżowy klub”Sztolnia”, sauna, wyjazdy i wycieczki – to obok nauki ważna część szkolnej rzeczywistości.

Istotnym elementem szkolnej egzystencji jest współpraca z Lubelskim Węglem „Bogdanka” S.A. Firma jest solidnym partnerem - od kilku lat wspiera finansowo najlepszych uczniów fundując im stypendia, organizuje atrakcyjne wycieczki, doposaża bazę dydaktyczną, a co najważniejsze, oferuje absolwentom Zespołu Szkół pracę.

Uczniowie  podkreślają zalety szkoły w Ostrowie – jest miła i przyjazna atmosfera, indywidualne podejście do ucznia, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, ale na pewno bezpiecznie. Gimnazjalisto, ósmoklasisto – odwiedź szkołę i sprawdź.